Dentysta Agnieszka Zalewska

Dentysta Agnieszka Zalewska

Wszystko o wybielaniu zębów

1. Dlaczego zęby tracą swoją naturalną biel i pojawiają się na nich przebarwienia?

Kolor ludzkich zębów jest dość zróżnicowany. Występuje w zakresie od białego, poprzez szaroniebieski, żółty aż do żółtobrunatnego.

W dużym stopniu warunkuje go żółta barwa jednej z warstw zęba, jaką jest znajdująca się pod szkliwem zębina. Z kolei odcień szkliwa wpływa na odbieraną przez nas barwę. Zęby mające cienkie, transparentne szkliwo mają odcień żółtawy. Zęby pokryte grubym, nieprzezroczystym szkliwem są szare. Zaburzenia barwy zębów powstają wraz z wiekiem oraz w wyniku działania różnych czynników pochodzenia wewnętrznego i zewnętrznego.

Jako czynniki pochodzenia wewnętrznego  wymienia się:

– leki przyjmowane w okresie rozwoju zębów (m.in. antybiotyki z grupy tetracyklin ).
– schorzenia ogólne (wrodzone wady, wrodzone zaburzenia metabolizmu, zaburzenia w okresie noworodkowym, choroby zakaźne ).
– fluoroza ( wywołana nadmierną podażą fluoru )
– wady rozwojowe szkliwa i zębiny

Do czynników zewnątrz pochodnych należą:

– naturalne i sztuczne barwniki pożywienia ( kawa, herbata – czarna, owocowa, zielona i biała, cola )
– tytoń
– niektóre leki (  np. preparaty żelaza )
– długotrwałe stosowanie płukanek do jamy ustnej zawierających chlorheksydynę.
– kamień nazębny
– próchnica
– martwica zębów
– następstwa leczenia kanałowego zębów
– nieszczelne wypełnienienia zębów

2. Co można zrobić, aby zachować naturalną biel zębów?

Zachowanie naturalnego koloru i zdrowia zębów to:
– mycie zębów po każdym posiłku
– stosowanie płynu przeznaczonego do codziennej higieny jamy ustnej
– codzienne stosowanie nitki dentystycznej
– ograniczenie produktów powodujących przebarwienia zębów

Codzienną dbałość o higienę jamy ustnej powinno się dopełnić regularnymi wizytami kontrolnymi, połączonymi z profilaktycznymi zabiegami takimi jak usuwanie złogów nazębnych – skaling, piaskowanie i fluoryzacja.

Zewnątrzpochodne przebarwienia zębów są dość łatwo usuwane przez profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Bardziej uporczywe przebarwienia eliminowane są przez wybielanie środkami chemicznymi lub maskowanie przebarwionych powierzchni zębów licówkami bądź koronami protetycznymi.

 

3. Jakie są różnice między domowymi sposobami wybielania (woda utleniona, soda, cytryna), produktami aptecznymi (pasty i płyny wybielające) a tymi oferowanymi przez gabinety stomatologiczne?

– Soda, sól, cytryna, węgiel spożywczy – to składniki  obecne w każdym domu jednak nie do końca bezpieczne. Soda daje efekt wybielający jednak krótkotrwały i niszczy szkliwo. Sól działa drażniąco na dziąsła. Stosując cytrynę ryzykujemy zbyt mocne działanie kwasu na zęby i w efekcie demineralizację oraz erozję szkliwa. Szczotkowanie zębów węglem spożywczym również może doprowadzić do poważnego uszkodzenia szkliwa.

Produkty dostępne w aptekach to:

– pasty i płyny wybielające, które pomagają przywrócić biel zębom, zapobiegają powstawaniu osadów i przebarwień. Zazwyczaj okazują się skuteczne przy niewielkich przebarwieniach, lecz nie sprawdzą się w uzyskaniu śnieżnej bieli, szczególnie przy zębach znacznie przebarwionych.

–  paski i żele wybielające, zawierają o wiele mniejsze stężenie substancji wybielających niż preparaty do profesjonalnego wybielania w gabinecie stomatologicznym. Również polecane są dla zębów z niewielkimi przebarwieniami. Osoby u których występuje nadwrażliwość zębów powinny przed wybielaniem skonsultować się z lekarzem dentystą.

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym prowadzi się za pomocą dwóch metod:

  1. Wybielanie z użyciem  żelu zawierającego wysokie stężenie – 30% nadtlenku wodoru i odpowiedniej lampy halogenowej. Stosowane są też lampy laserowe i plazmowe. Im mniejsze ciepło wytwarzają, tym lepiej dla zębów. Zabieg wykonywany jest przez dentystę, trwa 30 do 45 minut i daje efekt natychmiastowy. Ta metoda daje widoczny  efekt w krótkim czasie. Rezultat wybielenia utrzymuje się około dwa lata.
  2. Wybielanie nakładkowe (tzw. nocne). Polega ona na zastosowaniu specjalnych nakładek winylowych wykonywanych indywidualnie dla każdego pacjenta. Do nakładek aplikuje się preparat wybielający o różnym stężeniu (10%, 16% lub 20%), w zależności od stopnia przebarwień i wrażliwości zębów. W gabinecie wykonuje się jedynie nakładki, natomiast proces wybielania odbywa się w domu. W trakcie wybielania pacjent zgłasza się do lekarza prowadzącego na kontrole.

Zalety metody nakładkowej to:
– stopniowe wybielanie zębów
– mniejsze więc łagodniejsze dla zębów stężenie preparatu do wybielania
– możliwość przerwania wybielania w przypadku dokuczliwej nadwrażliwości zębów
– nakładki są wielorazowego użytku co daje możliwość wykonania za ich pomocą kolejnego wybielania po około dwóch latach.

4. Najbezpieczniejsza i najlepsza metoda wybielania to?

Metoda wybielania powinna być dopasowana przez lekarza dentystę i odnosić się do stanu zdrowia jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Wówczas można mówić o bezpiecznym wybielaniu zębów. Natomiast bez wątpienia metodą najbardziej skuteczną i dającą długotrwały efekt jest profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym.

5. Co się dzieje w przypadku plomb i martwych zębów podczas wybielania?

Wypełnienia, licówki i korony nie poddają się wybielaniu. Ich kolor w trakcie wybielania pozostaje niezmieniony. Jeżeli po procesie wybielania zaburzają efekt estetyczny prawdopodobnie kwalifikują się do wymiany.

Martwe zęby wybiela się przez kilkudniową aplikację preparatu wybielającego do wnętrza zęba – w miejsce dotychczasowego wypełnienia.

6. Jaki jest efekt wybielania i jak długo się on utrzymuje?

W przypadku płynów i past wybielających efekt utrzymuje się przez kilka tygodni.
Paski i żele wybielające dają efekt na kilka miesięcy. Wybielanie profesjonalne to efekt około 2 – letni.

Wpływ na czas utrzymania bielszego uśmiechu ma też dieta, palenie papierosów i higiena jamy ustnej.

7. Czy po zabiegach wybielania należy w jakiś szczególny sposób zadbać o zęby?

W trakcie wybielania jak i 7 – 10 dni po wybielaniu obowiązuje  tzw. biała dieta.

Eliminuje ona produkty takie jak:  kawa i herbata,również biała i zielona,  czerwone wino, ciemne soki – aronia, czarna porzeczka, cola. Należy również unikać palenia papierosów, gdyż dym tytoniowy może w znacznym stopniu przebarwiać wybielone zęby.

Zaleca się również stosowanie łagodnej pasty wybielającej oraz regularne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym.

 

 

 

Share this post